top of page

Zajímavosti o stromech

... i stromy mají svá NEJ

Stromy jsou nejdelší živé organismy na naší planetě a jeden z největších přírodních zdrojů. Čistí vzduch, snižují hluk, zlepšují kvalitu vody, brání erozi, poskytují stavební materiál, vytvářejí stín a krásu naši krajiny. 

foto 23.jpg

SEKVOJ VŽDYZELENÁ
(Sequoia sempervirens)

Sekvoj vždyzelená je nejvyšším stromem na světě, protože tři jedinci tohoto druhu Hyperion (115,61 m), Helios (114,57 m) a Icarus (113,14 m) jsou nevyššími třemi stromy na Zemi.
Naším nejvyšším stromem je douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), u které byla v roce 2014 naměřena výška 64,1 metrů. Roste u obce Vlastiboř v okrese Jablonec nad Nisou.

BOROVICE OSINATÁ
(Pinus aristata)

Nejstarším stromem světa (tzv. ne klonovaným) je borovice osinatá (Pinus aristata), jež se nazývá Metuzalém. Toto pojmenování je příhodné, jelikož dle uhlíkové metody bylo její stáři stanoveno přibližně na 4800 let. Nejstarším stromem v ČR je pravděpodobně Vilémovický tis, jehož stáří je odhadováno na 1500 až 2000 let

foto 24.jpg
foto 25.jpg
foto 25.jpg

SEKVOJOVEC OBROVSKÝ
(Sequoiadendron giganteum)

Nejmohutnějším jedincem světa je sekvojovec obrovský nazývaný Generál Sherman. Odhaduje se, že objem jeho kmene je přes 1400 m3 a každý kubík váží přibližně tunu.
Nejširším stromem je druh tisovce (Taxodium mucronatum) zvaný Tulský strom, jehož obvod kmene je 42 metrů. Nejvíce rozrostlým stromem bude Ledvinovník (Anacardium) = kešu, který zabírá plochu větší než fotbalové hřiště (více než 8500 m2).
V České republice je pravděpodobně nejmohutnějším stromem Vejdova lípa, která roste v obci Pastviny

foto 25.jpg

BLAHOČET CHILSKÝ
(Araucaria araucana)

Blahočet Chilský je prastará  nahosemenná rostlina označována za živoucí fosílii. Na naší planetě se vyskytuje už 150 milionů let – pochází z období druhohor. Nejzajímavější jsou jeho šupinovité listy, jimiž má blahočet posetý i celý kmen. Bývají buď trojhranné nebo oválné, temně zelené s průduchy na obou stranách a hlavně ostnité.

bottom of page